Kognitivno – Bihejvioralna Terapija (KBT) je vid psihoterapije koji naglašava uticaj mišljenja na to kako se osećamo i kako se ponašamo. Suština ovog vida terapije sadržana je u sledećim izrekama:
Postoji veliki broj pristupa u okviru KBT-a, a najpoznatiji od njih su Kognitivna terapija (KT) Arnolda T. Beka (Arnold T. Beck) i Racionalno-Emotivno – Bihejvioralna Terapija (REBT) Alberta Ellisa (Allbert Ellis).
Svi KBT pristupi su bazirani na kognitivnom modelu emocionalnih reakcija koji podrazumeva da naše misli uzrokuju naša osećanja i ponašanja, a ne spoljašnji događaji sami po sebi. To znači da je moguće osećati se i ponašati se bolje čak i kada se nezadovoljavajuća situacija nije promenila.
Kako? Tako što menjamo način na koji razmišljamo o toj situaciji.
Ova promena načina razmišljanja donosi:
i omogućava ostvarivanje, do sada teško ostvarivih ciljeva!
Da li to znači da je klijent pasivan?
Nikako! Klijent postavlja ciljeve, aktivno radi na promeni svog načina mišljenja, isprobava nove oblike ponašanja i obavlja razne vidove praktičnih „domaćih zadataka“.
Domaćih zadataka? Pa da li je to stvarno neophodno?!
(Nažalost) DA! Sat vremena nedeljno provedenih na psihoterapiji, uglavnom nisu dovoljni da bi se ostvarili ciljevi i promenile misli kojih smo se (ma koliko one štetne bile) dugo vremena držali.
Da li to znači da prošlost nije bitna?
NE! iskustva iz prošlosti veoma su važna, jer doprinose razvoju neadekvatnih načina mišljenja i ponašanja. Ipak, KBT smatra da je mnogo korisnije i važnije razumeti kako mi sada sebe uznemiravamo i blokiramo. KBT uči klijente da otkriju uverenja o sebi, drugima i svetu koja su naučili u prošlosti i da procene da li su ta uverenja tačna, logična i korisna u sadašnjosti.
Postoji ipak, jedan vid KBT-a koji se još više bavi prošlim iskustvima … Taj pristup naziva se Shema terapija.
Istraživanja pokazuju da se KBT (dakle i REBT i KT) može uspešno primenjivati za pomaganje ljudima sa veoma različitim kliničkim i nekliničkim problemima kao što su:
Ovaj vid terapije može se koristiti i za podsticanje ličnog rasta i razvoja, kao i za ostvarivanje ličnih i profesionalnih ciljeva.